Unikaalse villakoja avamine Ardus

Ida-Harju Koostöökojal on hea meel teada anda, et uue programmperioodi esimesed toetatud projektid hakkavad lõpule jõudma.

Täna, 18.04.2017, avatakse Ardu alevikus Kose vallas Murueit OÜ villakoda, mille ruumide remonti ning uue kraasimismasina soetamist toetas MTÜ Ida-Harju Koostöökoda 2016. aasta I taotlusvoorus meetme 2 Ettevõtluse arendamine raames.

Villakoja teeb eriliseks villakojale soetatud ja tootmisprotsessis kasutusele võetav kraasimismasin, mis on teadaolevalt piirkonnas omasugune.

Tegemist on Itaaliast ostetud kraasimismasinaga, mis on energiasäästlik ning paindlikku töötsüklit võimaldav. Masinaga on võimalik töödelda ka väikeseid villakoguseid (nt. 1 lamba kaupa saades tulemuseks täpselt selle lamba värviga villaloori), mis seni on Eesti villa-töötlemise turul võimalik vaid üksikutes villatöökodades.

Täna ei leia suur hulk Eestis kasvatavate lammaste villast laiemat kasutust, kuigi maailmapraktika näitab looduslike materjalide kasutamise järjest suuremat osakaalu ja nõudlust. Teenuse osutamine Harjumaa piirkonnas aitab kindlasti kaasa uute loodussõbralike toode turule toomisele ning lambavilla laiemale kasutusele Eestis.

Villa töötlemise teenuse pakkumisega väike-lambapidajatele luuakse võimalus kohaliku tooraine väärindamiseks liigseid ressursse kasutamata (sh traspordikulud seoses sõiduga kaugele villavabrikusse või kõrged tööjõukulud tooraine käsitsi töötlemiseks) ja võimaldab lambavillal mitte muutuda jäätmeks.

Villakoja renoveerimiseks ning kraasimismasina soetamiseks saadi toetust MTÜ Ida-Harju Koostöökoja strateegia meetmest 2 Ettevõtluse arendamine (LEADER toetus).

Murueit OÜ esindaja sõnul tehtakse nii projekti elluviimisel kui ka tootmisprotsessi käigus koostööd Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö tekstiili osakonnaga, kellel on õppetööks kasutada 2016. aasta kevadel soetatud villatöökoda, sh.sarnane kraasimismasin ning kes teostab villakiudude akadeemilisi uuringuid.

juuli 2024
ETKNRLP
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« juuni   aug. »

Uudiste arhiiv/News Archive