ESIMESED ESF+ MINIPROJEKTID ON EDUKALT ELLU VIIDUD!
Meede 5 – Sotsiaalse kaasatuse tugevdamine
2. MTÜ Ida-Harjumaa Invaühingu miniprojekt
“Anija valla vanemaealiste ja erivajadustega elanike inimväärikuse tagamine ja sotsiaalse kaasatuse suurendamine”
Projekti tegevusena toimus 23-28.03.2025 koolitusreis, mille raames viidi läbi nelja-osaline koolituste sari tervise hoidmise ning vananemisega toimetuleku teemadel. Projekti teema vastas meetme eesmärgile “Inimväärikuse tagamine ning sotsiaalse kaasatuse suurendamine.” Koolituse täpsemad teemad olid järgmised: “Tervislik toitumine” ja “Keskkonna mõju tervisele” (lektor dr. Marju Lohu, Pärnumaa Kutsehariduskeskuse tervishoiuõpetaja ja Eesti Kristlike Arstide Ühingu liige) ning “Toimetulek vananemisega kaasnevate muutustega” ja “Toimetulek lähedase kaotusega ja hingehoid” (lektor teoloog Joosep Tammo, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi filosoofia õpetaja). Koolitused koos majutuse ja toitlustusega toimusid Pärnu Tervise Paradiisis.
Projekti teostamise käigus saavutati sellele esialgselt seatud eesmärgid. Projekti käigus kaasati 30 tegevusgrupi piirkonna vanemaealist ning erivajadusega inimest ühistegevusse, mille käigus paranes nende enesekindlus toimetulekul igapäevaelu väljakutsetega ja võimega elada inimväärset elu.
Projekti tegevuste tulemuslikkuse hindamiseks viis projektijuht läbi heaoluküsitluse. Kõik osalenud jäid koolituste teemadega rahule ning valdavalt leiti, et need olid päevakohased ning nende jaoks vajalikud. Kiideti lektoreid ning nendepoolset teemakäsitlust. Videod üritusest asuvad SIIN
1. Kose vallavalitsuse miniprojekt
“Kes siis veel kui meie ise”
Motivatsioonipäev toimus 3.03.2025 ning selle eesmärgiks oli mitmekesistada 55+ inimeste tegevusvõimalusi, et aidata neil olla motiveeritud ning aktiivselt kaasatud sotsiaalsesse elllu. Projekti teema vastas meetme eesmärgile “Inimväärikuse tagamine ning sotsiaalse kaasatuse suurendamine.” Senisest enam on vaja luua ja mitmekesistada tegevusvõimalusi, et vanemaealised, kes on väljunud aktiivsest tööelust, oleksid endiselt aktiivselt ühiskonda ja sotsiaalsesse ellu kaasatud. Mõttetegevust, positiivsete elamuste kogemist ning lõõgastavaid veeprotseduure pakkuv päev oli heaks võimaluseks koostöö vajalikkuse mõtestamisel ning hoogustamisel.
Viimsi SPA seminariruumis toimusid loengud „Vanusesõbraliku Eesti põhimõtted“ (ettekandja Agu Laius, huvikaitsejuht asutuses MTÜ Kuldne Liiga), „Millega tegelevad Keila linna eakad?“ (ettekandja Eike Käsi, endine Keila abilinnapea ) ning naeruteraapia „Naer on terviseks“ (naeruterapeut Piia Kõverik).
Projektist sai osa 60 valla erinevate piirkondade vanemaealiste seltsingute ja eakate nõukogu liiget. Projekt täitis püstitatud eesmärgi.
Tagasisidet toimunud motivatsioonipäeva kohta küsiti kõigilt valla vanemaealiste ühendustelt, kelle liikmed osalesid üritusel ja kõikide tagasiside oli innustav ning positiivne. Kose vanemaealiste seltsingu „Elulõng“ ja valla vanemaealiste nõukogu liige M. Lambsaar ütles: ” See oli esmakordne projekt meie vanuses inimestele, kes on veel enam-vähem terved ja liikumisvõimelised. Tavaliselt on projektid suunatud teistele sihtgruppidele.”